ETKİNLİKLER

MARENTECH Deniz Üstü Enerji Teknolojileri Konferansı ve Sergisi'nde BULUŞALIM!

10 Haziran 20242 okuma

MARENTECH Deniz Üstü Enerji Teknolojileri Konferansı ve Sergisi'nde
BULUŞALIM!

Enerjinin Geleceğini Şekillendirmek için Deniz Üstü Enerji Teknolojileri Konferansı ve Sergisi'nde Buluşalım!

 

Bu yıl 3. Düzenlenecek olan “MARENTECH Denizüstü Enerji Teknolojileri Konferansı” 23-24 Ekim tarihlerinde, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi ev sahipliğinde DÜRED ve BİFAŞ işbirliğinde Çanakkale’de düzenlenecektir.

 “Mavi Vatan” stratejisinin sıkça konuşulduğu bu dönemlerde, denizlerimizden her alanda daha çok yararlanmamız gerektiği konusu toplumumuz tarafından daha anlaşılır bir zemine oturmaya başlamıştır. “Mavi Vatan” sadece askeri stratejilerin baskın olduğu bir çerçeve içerisine sıkıştırılmamalı, diğer alanlarda da planlı somut adımlar atılmaya başlanmalıdır. Bu önemli alanlardan birinin de “Enerji” olduğu düşünülmektedir. Enerji alanında, denizlerimizde fosil yakıt rezervlerinin aranması ile ilgili önemli çabalara, önümüzdeki dönemde deniz-üstü rüzgar enerjisi yatırımlarının da ekleneceği öngörülmektedir. Türkiye’de rüzgar enerjisinden elektrik üretiminde lider konumda olan Çanakkale-Balıkesir Bölgesi, denizüstü rüzgar yatırımları için de birçok avantaj sunmaktadır. Hem Ege Denizi’ne hem de Marmara Denizi’ne kıyısı olan bu bölge, Türkiye’nin en uzun kıyı şeridine sahip bölgelerinden bir tanesidir. Yenilenebilir enerji kurulu kapasitesi 2.5 GW’a yaklaşan, tükettiği elektrikten daha fazlasını yenilenebilir kaynaklardan üretmektedir.

Türkiye üç tarafında bulunan denizler ve bir iç denizi ile beraber deniz üstü rüzgar santral kurulumu potansiyeli yönünden dünyada sayılı ülkeler arasındadır. Kara tipi rüzgar enerjisinde kurulum kapasitesi açısından lider durumda bulunan Güney Marmara Bölgesi aynı zamanda deniz üstü rüzgar santrali için de potansiyel barındırmaktadır. Bu yatırım ile hali hazırda bölgede mevcut bulunan rüzgar enerjisi sektör paydaşları henüz kullanılmayan bir potansiyel alanında tecrübe aktarımı gerçekleştirilecektir.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından 4 Ağustos 2023 tarihinde 4 adet Denizüstü RES Aday YEKA ilanı yapılmıştır. Bandırma açıklarında 1111 kilometre kare alan, Bozcaada açıklarında 299 kilometrekare, Gelibolu açıklarında 75,6 kilometrekare ve Karabiga kıyılarında 410 kilometrekare alan aday Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA) olarak tahsis edilmiştir.


Denizüstü RES proje alanları.

 

Detaylı bilgilendirme ve konferans programı önümüzdeki günlerde duyurulacaktır.

Lütfen takviminize not ediniz.

İlgili Haberler
07 Aralık 20221 okuma

DENİZÜSTÜ HEDEFİ 10 bin MW olmalı

07 Aralık 20221 okuma

Deniz üstü RES'lerde çalışacak mühendisler yetiştireceğiz

07 Aralık 20221 okuma

Deniz üstü RES'ler için mühendis yetiştirilecek

23 Ağustos 20210 dk okuma

30 binin üzerinde profesyonel ziyaretçi